Reklama
  • Poniedziałek, 6 kwietnia 2015 (08:00)

    Jak zapewnić dobrą atmosferę przy stole?

Jak sprawić, by rodzinny czas przy stole był dla każdego przyjemnością? To nie jest trudne – liczy się dobry nastrój, pyszne jedzenie i to, że jesteście razem!

Reklama

Tradycyjnie wszelkie święta – religijne lub rodzinne są momentem, gdy zbieramy się uroczyście przy wspólnym stole. Na co dzień czas na rodzinny posiłek znajdujemy dopiero w weekend.

Dobry nastrój

Nie musi tak być, żeby szukać do tego specjalnych okazji, bo to, że spędzamy czas razem, może być przyjemnością samą w sobie! Dlaczego tak jest?

Chyba wielu z nas przekonało się, że podczas gotowania tylko dla siebie nie staramy się tak bardzo. Jednak, gdy zapraszamy znajomych, sympatię lub rodzinę, obiad staje się uroczysty, a dania wyjątkowe. Liczy się też, że jest to okazja do bliższego poznania się, opowieści lub tworzenia planów na przyszłość.

Warto to wykorzystać, bo pyszny obiad potrafi wprawić w dobry nastrój. Nie bez przyczyny mamy przecież przysłowie „przez żołądek do serca”.

To może być zabawa

Co jednak, gdy Twoją rodzinę trudno zebrać przy jednym stole, a tzw. niedzielny obiad bliscy traktują jak przykry obowiązek? I na to jest sposób.

Pamiętaj, że warto na początek uatrakcyjnić rodzinne spotkanie. Spytaj na przykład przed, co każdy miałby ochotę zjeść i raz na jakiś czas przygotuj „indywidualny jadłospis”. Dobrym pomysłem jest także zaproszenie do pomocy dzieci w przygotowywaniu kulinarnej niespodzianki dla taty lub mamy.

Wspólny posiłek jest czasem radości, więc szczególnie młodszym dzieciom można przygotować np. zabawne przekąski lub dekoracje z postaciami ulubionych bajek.

Wykorzystaj pogodę!

Jednak wspólny posiłek nie musi się kojarzyć tylko z jedzeniem i siedzeniem przy stole. Korzystajcie z pierwszych ciepłych dni wiosny! Czy to na pikniku w parku, czy grillu w ogrodzie z rodziną lub przyjaciółmi – ważne, żeby dobrze się razem bawić i cieszyć ze wspólnego spotkania. Bo razem smakuje lepiej!

RKL

Dobre zasady

Kiedyś zachowanie przy stole było sztuką, której uczono się. Dziś, choć relacje nie są tak sztywne, też warto przestrzegać kilku zasad.

Przeznaczcie na to czas – wspólny obiad nie wyjdzie, jeśli każdy członek rodziny będzie pochłonięty innymi sprawami, do których jak najszybciej chce wrócić.

Starajcie się zjeść razem choć jeden posiłek dziennie – może to być na przykład śniadanie albo kolacja.

Wyłączcie telewizor, będzie Was tylko rozpraszać, a nie powodować, że chcecie wspólnie porozmawiać.

Choć rodzi się pokusa, by zgromadzenie przy wspólnym stole wykorzystać do omówienia problemów w szkole czy w pracy – nie róbcie tego. Może dochodzić przy tym często do niepotrzebnych sprzeczek.

O czym więc rozmawiać? Tematów jest mnóstwo, ale może o wspólnych planach na weekend lub wakacje?

Tele Tydzień
Więcej na temat:Nie | warto

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.