Reklama
  • Czwartek, 17 grudnia 2015 (13:05)

    Świąteczny savoir-vivre

Wystarczy biała zastawa, złote lub srebrne sztućce i odrobina wyobraźni. Zobacz, jak z tego, co masz pod ręką, wyczarować świąteczną aranżację!

Reklama

W polskiej tradycji Wigilia jest najbardziej uroczystym wieczorem w roku. Stół staje się sercem domu, przy nim gromadzi się cała rodzina. Na tę specjalną okazję warto ładnie go zaaranżować.

Najlepiej sprawdza się oczywiście klasyka: śnieżnobiały obrus, biała zastawa, eleganckie kieliszki, złote lub srebrne sztućce. Taką „bazę” ma w domu każda gospodyni. Pokażemy, jak prostymi sposobami ją urozmaicić, ożywić, nadać jej wyjątkowy charakter.

● Tradycyjna biel wygląda szlachetnie i dostojnie w duecie ze złotem. Drobne elementy w tym kolorze (pierścienie do serwetek, bombki, wzór na obrusie) efektownie odbijają światło świec. Jeśli chcesz, dodaj drobne czerwone lub zielone akcenty: świeże kwiaty, gałązki świerku, jemioły. Co za wyjątkowy nastrój!

Ułożona na talerzu lub obok niego serwetka z materiału jest elegancką dekoracją. Rozkładamy ją i kładziemy na kolana. Nigdy nie robimy z niej „śliniaczka!”

Postaw najpierw duży płaski talerz do dania głównego. Na nim umieść mniejszy do przekąsek, a następnie bulionówkę (lub talerz głęboki) do tradycyjnego barszczu lub grzybowej.

W górnym lewym rogu nakrycia jest miejsce na talerzyk do chleba i nóż do masła. Sztućce ułóż tak, by najdalej od talerza były te, które zostaną użyte jako pierwsze. Na zewnątrz z prawej strony połóż łyżkę do zupy.

Po obu stronach nakrycia kładź kolejno: sztućce do przekąsek, do ryb, a tuż przy talerzu – do dania głównego. Sztućce deserowe (widelczyk do ciasta, łyżeczkę) połóż u góry nakrycia.

Rączkę łyżeczki skieruj w prawą stronę, widelczyka – w lewą. Kieliszki postaw po prawej stronie. Ten używany jako pierwszy powinien być najbliżej talerza.

Świat kobiety
Więcej na temat:Wigilia | savoir-vivre

Zobacz również

  • Jak sprawić, by rodzinny czas przy stole był dla każdego przyjemnością? To nie jest trudne – liczy się dobry nastrój, pyszne jedzenie i to, że jesteście razem! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.