Reklama
  • Czwartek, 17 grudnia 2015 (13:05)

    Świąteczny savoir-vivre

Wystarczy biała zastawa, złote lub srebrne sztućce i odrobina wyobraźni. Zobacz, jak z tego, co masz pod ręką, wyczarować świąteczną aranżację!

Reklama

W polskiej tradycji Wigilia jest najbardziej uroczystym wieczorem w roku. Stół staje się sercem domu, przy nim gromadzi się cała rodzina. Na tę specjalną okazję warto ładnie go zaaranżować.

Najlepiej sprawdza się oczywiście klasyka: śnieżnobiały obrus, biała zastawa, eleganckie kieliszki, złote lub srebrne sztućce. Taką „bazę” ma w domu każda gospodyni. Pokażemy, jak prostymi sposobami ją urozmaicić, ożywić, nadać jej wyjątkowy charakter.

● Tradycyjna biel wygląda szlachetnie i dostojnie w duecie ze złotem. Drobne elementy w tym kolorze (pierścienie do serwetek, bombki, wzór na obrusie) efektownie odbijają światło świec. Jeśli chcesz, dodaj drobne czerwone lub zielone akcenty: świeże kwiaty, gałązki świerku, jemioły. Co za wyjątkowy nastrój!

Ułożona na talerzu lub obok niego serwetka z materiału jest elegancką dekoracją. Rozkładamy ją i kładziemy na kolana. Nigdy nie robimy z niej „śliniaczka!”

Postaw najpierw duży płaski talerz do dania głównego. Na nim umieść mniejszy do przekąsek, a następnie bulionówkę (lub talerz głęboki) do tradycyjnego barszczu lub grzybowej.

W górnym lewym rogu nakrycia jest miejsce na talerzyk do chleba i nóż do masła. Sztućce ułóż tak, by najdalej od talerza były te, które zostaną użyte jako pierwsze. Na zewnątrz z prawej strony połóż łyżkę do zupy.

Po obu stronach nakrycia kładź kolejno: sztućce do przekąsek, do ryb, a tuż przy talerzu – do dania głównego. Sztućce deserowe (widelczyk do ciasta, łyżeczkę) połóż u góry nakrycia.

Rączkę łyżeczki skieruj w prawą stronę, widelczyka – w lewą. Kieliszki postaw po prawej stronie. Ten używany jako pierwszy powinien być najbliżej talerza.

Świat kobiety
Więcej na temat:Wigilia | savoir-vivre

Zobacz również

  • Moja bratowa ma zwyczaj wpadania do nas, bo… właśnie przechodziła obok. Czuję się wtedy niezręcznie, szukam nerwowo, czym mogłabym ją ugościć, biegnę do sklepu po coś słodkiego. Wolałabym, żeby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.